Gniazda ssące są jedynym elementem systemu centralnego odkurzania widocznym w pomieszczeniach mieszkalnych również wtedy, kiedy nie używa się odkurzacza. Jeśli odpowiednio dobierze się je do wyglądu wnętrza, nie rzucają się w oczy i nie psują wystroju.

Liczba i rozmieszczenie gniazd ssących muszą być zaplanowane w taki sposób, aby po podłączeniu do nich węża dało się wysprzątać cały dom, w tym również pomieszczenia gospodarcze, WC, schody na piętro i wejściowe oraz – jeżeli jest – także taras przed domem. Im jest ich mniej, tym instalacja centralnego odkurzania może być prostsza, a dzięki temu i tańsza. Nie warto jednak przesadzać, bo wtedy trzeba używać bardzo długiego węża (najdłuższy ma 15 m i można go jeszcze przedłużać), a to może być niewygodne.

W domu jednorodzinnym w zależności od jego wielkości instaluje się zwykle od dwóch do czterech gniazd. Jedno powinno obsługiwać od 50 do 100 m2. Umieszcza się je tuż przy podłodze w miejscach, w których nie zostaną zasłonięte przez meble i będą łatwo dostępne.

Rodzaje gniazd ssących

DECO/Premier

Wymiary gniazda to 9 cm x 12 cm. Gniazdo można zamontować zarówno na płytce montażowej uniwersalnej jak i prostokątnej. Gniazdo idealnie zakrywa otwory w ścianie, a dzięki swojej prostocie i kolorystyce zyskało szeroką rzeszę odbiorców w Polsce i na świecie. Uszczelka zakrywająca cały otwór wlotowy.

EVO

Gniazdo wprowadzone w 2012r jako zastępstwo Premier /Deco. Wymiary gniazda to 9 cm x 12 cm. Gniazdo można zamontować zarówno na płytce montażowej uniwersalnej jak i prostokątnej. Gniazdo idealnie zakrywa otwory w ścianie, nowoczesny Design i kolorystyka uwiodła juz nie jednego użytkownika. Uszczelka zakrywająca cały otwór wlotowy. Gniazdo niezwykle wytrzymałe i podatne na częste używanie.

MODUS

Klasyczne proste gniazdo ssące występujące w 6 kolorach. Wymiary gniazda to 9 cm x 9 cm. Pasuje na kwadratową płytkę montażową.

ASKO

Nowoczesne, kwadratowe gniazdo ssące produkowane przez firmę Leovac. Dostępne jest w 5 wariantach kolorystycznych. Wymiary gniazda to 9,5 cm x 9,5 cm. Pasuje na kwadratową płytkę montażową.

DE LUXE

Produkowane w Unii Europejskiej eleganckie gniazda ssące o wymiarach 9,2 cm x 8,5 cm. Pasuje na kwadratową płytkę montażową.